Лагуната на Венеция
Представлява затворен залив в Адриатическо море и в нея се разполага град Венеция. На венециански език думата “lacus”, която означава „езеро”, вероятно е дала международното име за затворен залив със солена вода. Венецианската лагуна има площ от 550 кв.км., което я прави най-голямата влажна зона в Средиземноморския басейн. Образувала се е преди 6-7 хиляди години, когато морето се е понижило.
Днес тя се състои от 8% суша, която включва Венеция и множество малки острови, 11% са постоянно покрити от открита вода или канали, докато оставащите около 80% се състоят от кални плитчини, места, които се откриват по време на отливите и солени блата.
Coorong е тясна, успоредна на брега лагуна в Южна Австралия. Разделена е от океана с поле от дюни, с височина 50 м. Площта на лагуната е 260 кв.км. Максималната й дълбочина е средно 1.8 м през лятото, но през зимата се увеличава с около 1 метър. Разположена е в пустинен район, където изпарението надвишава притока на вода и лагуната е свръхсолена. В най-южната й част, солеността достига до 200 ‰, което позволява на много малко растителни и животински видове да оцелеят.
Езерото St. Lucia в Южна Африка е лагуна, разположена в полупустинен район. Отделена е от Индийския океан с масивна брегова преграда, висока 180 м. Водната й площ е 312 кв.км, но през дъждовния период се увеличава на 417 кв.км. През този период и водното ниво се увеличава с 1 м. Средната дълбочина е по-малко от 2 м. Канал, дълъг 20 км е връзката между лагуната и океана. Най-голямата заплаха за тази лагуна е наслагването на утайки, което се дължи основно на човешката дейност. През последните 5000 години площта на лагуната е намаляла с 66%, а обемът на водата е намалял с 95% в резултат на отлагането на утайки.
Lagoa dos Patos в Южна Бразилия е една от най-големите лагуни в света, с площ от 10360 кв.км. Свързва се с Атлантическия океан чрез канал, дълъг 20 км и широк от 0.5 до 3 км. Дълбочината на лагуната е 5 м. Тя е с белези на естуар и сладка вода в едната си част, а в другата е с белези на лагуна. Вятърът е основният фактор, контролиращ циркулацията и дисперсията в района. Когато духат северни ветрове цялата система е пресноводна. При продължителни, южни ветрове, водата е бракична.